2063 results for "EGFR" in 产品
EGFR Products
EGFR (epidermal growth factor receptor), also known as HER-1, ErbB1, or ErbB, is a transmembrane receptor tyrosine kinase that binds a subset of the EGF family ligands including EGF, Amphiregulin, TGF-alpha, Betacellulin, Epiregulin, HB-EGF, and Epigen. Ligand binding induces EGFR homodimerization as well as heterdimerization with ErbB2, resulting in kinase activation, tyrosine phosphorylation and cell signaling. EGFR can also be recruited to form heterodimers with the ligand-activated ErbB3 or ...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
Analyzed by SEC-MALS
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | CAA25240.1 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Cap), Flow, Dual ISH-IHC, + 4 More |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.036 ng/mL |
| Assay Range: | 0.313-20 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Human Milk) |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 sets of 2 membranes - each spotted in duplicate with antibodies against 37 different kinases and 2 related total proteins
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.127 ng/mL |
| Assay Range: | 0.469-30 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 49 different RTK antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #338324 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #DH8.3 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, IP, + 1 More |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu1 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu1 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det), Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu1 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | CAA25240 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #102618 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Highly potent EGFR-kinase inhibitor
| Alternate Names: | Tyrphostin AG 1478 |
| Chemical Name: | N-(3-Chlorophenyl)-6,7-dimethoxy-4-quinazolinanine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
Orally active, selective EGFR inhibitor
| Alternate Names: | Gefitinib,ZD 1839 |
| Chemical Name: | N-(3-Chloro-4-fluorophenyl)-7-methoxy-6-[3-(4-morpholinyl)propoxy]-4-quinazolinamine |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu1 |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #938835 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse (Negative) |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #GFR450 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, MA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1240C |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 312-20000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #752502 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu1 |
| Applications: | Flow |
EGFR-kinase inhibitor. Also JAK2, JAK3 inhibitor
| Alternate Names: | Tyrphostin AG 490 |
| Chemical Name: | (E)-2-Cyano-3-(3,4-dihydrophenyl)-N-(phenylmethyl)-2-propenamide |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL2541 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #ICR10 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP, WB (-) |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9EP98 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human, Mouse (Negative), Rat (Negative) |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #H9B4 |
| Applications: | WB, Simple Western, IP, MA |
Biotinylated
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | CAA25240.1 |
| Applications: | Bioactivity |
HEK293 Expressed
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | CAA25240.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse (Negative), Rat (Negative) |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #H9B4 |
| Applications: | WB, Simple Western, IP, MA |
| Reactivity: | Human, Mouse (Negative) |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #GFR450 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, MA, CyTOF-ready |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #PD00-75 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #869111 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #869286 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #GFR/1667 |
| Applications: | IHC, WB, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | CHO |
| Accession #: | XP_005549616.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Analyzed by SEC-MALS
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_113695.1 |
| Applications: | Bioactivity |