Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
67 results for "MOS" in Products
MOS Products
MOS is a 39kDa proto oncogene (c-Mos) encoded protein serine/threonine kinase. MOS is a monomeric protein that indirectly activates MAP kinase (Erk1/2) by directly phosphorylating MAP kinase kinase (Mck, MAPKK, MKK). MOS is known as a cytostatic factor (CSF) and is also thought to arrest unfertilized amphibian and mammalian cells during M phase, thus regulating oocyte maturation. MOS is destroyed before fertilisation, after exit from meiosis II, making it a good marker for studies of eggs during oogenesis and maturation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Bovine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #R38.1 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #R38.1 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Xenopus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #S3.1 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...