881 results for "CTLA-4" in 产品
CTLA-4 Products
CTLA-4/CD152 (Cytotoxic T-Lymphocyte Antigen 4) is a transmembrane T cell inhibitory molecule that is expressed as a covalent homodimer. CTLA-4 is recruited from intracellular vesicles to the immunological synapse beginning 1-2 days after T cell activation. It forms a linear lattice with B7-1 on APC, inducing negative regulatory signals and ending CD28-dependent T cell activation. Mice deleted for CTLA-4 develop lethal autoimmune reactions due to continued T cell activation and poor control by regulatory T cells which constitutively express CTLA-4.
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q6GR94 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P16410 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q6GTR6 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #BNI3 |
| Applications: | IHC, ELISA, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #63828 |
| Applications: | WB, B/N, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.13 pg/mL |
| Assay Range: | 0.781-50 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu111 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #48815 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1003705 |
| Applications: | WB, Func |
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | P16410.3 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2188A |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2188B |
| Applications: | Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #CTLA4/6864R |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #L4P2F5*F10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse Monoclonal Clone #37B3D8.2F2 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse Monoclonal Clone #37B3D8.2F2 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Canine |
| Source: | CHO |
| Accession #: | NP_001003106.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human, Non-human Primate |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | XP_005574071 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #922101 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #922137 |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Canine |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #922137R |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl |
| Reactivity: | Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
Customize This Cartridge
Simple Plex cartridges are custom built to fit your needs. Choose from over 350 assays spanning human, mouse, rat, and non-human primate. Just select your sample type, cartridge size (16, 32, or 72 samples), and up to 8 analytes per cartridge.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det) |