Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
42 results for "GPR52" in Products
GPR52 Products
GPR52 is a member of the G protein-coupled receptor (GPCR) family. Members of this protein family contain seven putative transmembrane domains and may mediate signaling processes to the interior of the cell via activation of heterotrimeric G proteins. GPR52 gene, localized to chromosome 1q24, shares the highest identity with GPR21 (71%).
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
Potent and selective GPR52 agonist; orally bioavailable and BBB permeable
| Alternate Names: | TP-024 |
| Chemical Name: | 4-[3-[[3-Fluoro-5-(trifluoromethyl)phenyl]methyl]-5-methyl-1H-1,2,4-triazol-1-yl]-2-methylbenzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
GPR52 receptor antagonist
| Chemical Name: | (2E)-5-Phenyl-1-(2-thienyl)-2-penten-1-one |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #582671 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...