Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
76 results for "DCK" in 产品
DCK Products
DCK (Deoxycytidine kinase) is required for the phosphorylation of several deoxyribonucleosides and their nucleoside analogs. Deficiency of DCK is associated with resistance to antiviral and anticancer chemotherapeutic agents. Conversely, increased deoxycytidine kinase activity is associated with increased activation of these compounds to cytotoxic nucleoside triphosphate derivatives. DCK is clinically important because of its relationship to drug resistance and sensitivity.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #10412 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Chicken Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Alternate Names: | 2'-Deoxy-5-azacytidine,5-Aza-2'-deoxycytidine,NSC 127716 |
| Chemical Name: | 4-Amino-1-(2-deoxy-β-D-erythro-pentofuranosyl)-1,3,5-triazin-2(1H)-one |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.059 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.059 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...