440 results for "Galectin-9" in 产品
Galectin-9 Products
Galectin-9 is a secreted carbohydrate-binding protein with two lectin domains connected by a linker region. Progressive deletion within the linker region generates an isoform known as Ecalectin or UAT. Galectin-9 binds to carbohydrate moieties of IgE, preventing immune complex formation, mast cell degranulation, and asthmatic and cutaneous anaphylaxis reactions. It functions as an eosinophil chemoattractant and induces the maturation of dendritic cells which promote Th1 polarization. Galectin-9 ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_002299 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.028 ng/mL |
| Assay Range: | 0.156-10 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Saliva, Urine, Human Milk) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | BAA31542 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | NP_001152773 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 93.8-6000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1D12 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1015214 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1015227 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1005438 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1D12 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #766428 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1005401 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1015223 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1005451 |
| Applications: | WB |
For use with catalog number DGAL90
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1015238 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2315B |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Control for use with Discovery Human Galectin-9 Simple Plex Assay Cartridge Kit
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |