138 results for "Glucagon R/GCGR" in 产品
Glucagon R/GCGR Products
Glucagon R (GCGR) is a receptor for glucagon which plays a central role in regulating the level of blood glucose by controlling the rate of hepatic glucose production and insulin secretion. The activity of GCGR is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase and also a phosphatidylinositol-calcium second messenger system. Defects in GCGR are a cause of non-insulin-dependent diabetes mellitus.
| Reactivity: | Human, Bovine, Canine, Equine, Hamster, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Endogenous glucagon receptor agonist
| Purity: | ≥95% |
| Reactivity: | Human, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Glucagon receptor antagonist
| Purity: | ≥95% |
Potent, orally active human glucagon receptor antagonist
| Chemical Name: | 4-[3-(5-Bromo-2-propoxyphenyl)-5-(4-chlorophenyl)-1H-pyrrol-2-yl]pyridine |
| Purity: | ≥98% |
Negative allosteric modulator of glucagon and GLP-1 receptors
| Chemical Name: | 4-[[(4-Cyclohexylphenyl)[[[3-(methylsulfonyl)phenyl]amino]carbonyl]amino]methyl]-N-2H-tetrazol-5-ylbenzamide |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #hGR-2 F6 |
| Applications: | B/N, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #9G1 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG2 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #591929 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |