41 results for "Jarid1A" in 产品
Jarid1A Products
Jarid1A is encoded by this gene is a ubiquitously expressed nuclear protein. It binds directly, with several other proteins, to retinoblastoma protein which regulates cell proliferation. This protein also interacts with rhombotin-2 which functions distinctly in erythropoiesis and in T-cell leukemogenesis. Rhombotin-2 is thought to either directly affect the activity of the encoded protein or may indirectly modulate the functions of the retinoblastoma protein by binding to this protein. Alternatively spliced transcript variants encoding distinct isoforms have been found for this gene.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Histone KDM inhibitor; cell permeable
| Chemical Name: | N-[2-(2-Pyridinyl)-6-(1,2,4,5-tetrahydro-3H-3-benzazepin-3-yl)-4-pyrimidinyl]-β-alanine ethyl ester |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #5B10P1 |
| Applications: | WB, ELISA, IP, ChIP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB, Simple Western |
Pan Jumonji inhibitor; active in vivo
| Chemical Name: | 5-Chloro-2-[(E)-2-[phenyl(pyridin-2-yl)methylidene]hydrazin-1-yl]pyridine |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP, ChIP |
Selective KDM2/7 inhibitor
| Chemical Name: | N-(9-Cyclopropyl-1-oxononyl)-N-hydroxy-β-alanine |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR3825 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #1H2 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA, PAGE |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Applications: | Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1102542 |
| Applications: | WB |