Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
347 results for "Neuropilin-1" in 产品
Neuropilin-1 Products
Neuropilin-1 (NRP1) is a transmembrane glycoprotein that regulates axon guidance and angiogenesis. Distinct Neuropilin-1 domains mediate its binding to heparin, the heparin-binding forms of VEGF and PlGF (PlGF2), and Semaphorin 3. Neuropilin-1 can form homo- and hetero-oligomers with Neuropilin-2. Neuropilins show partially overlapping expression in neuronal and endothelial cells during development. They mediate axon repulsion on sensory and sympathetic neurons through binding to Class III ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N, Flow, ICC/IF, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 9.33 pg/mL |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine, Human Milk) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
His-tag
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001019799 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #446921 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #ST05-30 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #761704 |
| Applications: | B/N, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q9QWJ9 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #446915 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #130604 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Canine |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #211H6.01 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_032763 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #130603 |
| Applications: | B/N, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #761705 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_003864.4 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #446921 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9QWJ9 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
Biotinylated
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | ABY87548.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | B/N, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...