104 results for "Niemann-Pick Type C1/NPC1" in 产品
Niemann-Pick Type C1/NPC1 Products
Niemann-Pick type C1 (NPC1) is a member of a family of genes encoding membrane-bound proteins containing putative sterol sensing domains. The protein regulates cholesterol transport from late endosomes-lysosomes to other intracellular compartments. NPC1 overexpression increases both the rate of trafficking of low density lipoprotein cholesterol to the endoplasmic reticulum and the rate of delivery of endosomal cholesterol to the plasma membrane. NPC disease is an inherited neurovisceral lipid storage disorder of unesterified cholesterol accumulation in lysosomes. It is characterized by progressive neural and liver degeneration, resulting from inactivating mutations in NPC1, in most cases.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Chinese Hamster, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP, + 2 More |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #4H2 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #24GB620 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG1 Monoclonal Clone #1318A |
| Applications: | KO, IHC, WB |
Inhibitor of Hedgehog (Hh) signaling. Inhibits Δ7-dehydrocholesterol reductase
| Chemical Name: | trans-N,N-bis[2-Chlorophenylmethyl]-1,4-cyclohexanedimethanamine dihydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Chinese Hamster, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP, + 2 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Chinese Hamster, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP, + 2 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Chinese Hamster, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP, + 2 More |