Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
292 results for "Spike S2 Subunit" in 产品
Spike S2 Subunit Products
Spike S2 subunit contains the C-terminal region of the coronavirus Spike protein. It contains two heptad repeat domains, HR1 and HR2, that interact to form a six-helix bundle bringing the viral membrane close to the host cell membrane allowing fusion to occur. Inhibitors that block this process have therapeutic potential and are currently being studied. In addition to the heptad repeats, there is a C-terminal transmembrane domain responsible for anchoring the Spike protein in the viral membrane and a short cytoplasmic tail.
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1034617 |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812C |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | YP_009724390.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2824A |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2824E |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812E |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812A |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | YP_009724390.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1037111 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Source: | T. ni (baculovirus) |
| Accession #: | YP_009724390.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | YP_009724390.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | YP_009724390.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812B |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812C |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | SARS-CoV-2 |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2812C |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...