Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
667 results for "TfR (Transferrin R)" in 产品
TfR (Transferrin R) Products
Transferrin Receptor (TfR, TfR-1, CD71) is a transmembrane glycoprotein expressed on erythroid progenitors, muscle cells and proliferating cells as a disulfide-linked homodimer. As the major mediator of cellular iron uptake, it binds and internalizes diferric transferrin, allowing iron release at the low pH of the endosome. Proteolytic shedding of TfR into the circulation is enhanced by iron deficiency. The hereditary hemochromatosis protein HFE competes with diferric transferrin for binding to ...
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
Catalog #:
LXSAHM
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | CAA25527 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Func |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OX26 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #8D3 |
| Applications: | IHC, Flow, Func, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DF1513 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OX26 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | CHO |
| Accession #: | Q62351 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DF1513 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #TFRC/1817 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1A1B2 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OX26 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Sensitivity: | 0.064 nmol/L |
| Assay Range: | 1.25-40 nmol/L (Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #13E4cc |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #MEM-189 |
| Applications: | WB, Flow, IP, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #TFRC/1817 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #30002 |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #30064 |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #TFRC/1059 |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #TFRC/1818 |
| Applications: | IHC, ELISA, CyTOF-ready |
Loading...