Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
306 results for "TSHR" in 产品
TSHR Products
TSHR (Thyroid Stimulating Hormone Receptor) confers responsiveness to the endocrine hormones Thyrotropin/TSH and Thyrostimulin. TSH is produced by the anterior pituitary and triggers the thyroid gland to release thyroxine (T4). T4 is then converted to triiodothyronine (T3) which exerts wide-ranging effects on growth and metabolism. The heterodimeric TSHR is primarily expressed by epithelial cells of the thyroid (thyrocytes). TSHR is the dominant target of autoreactive agonistic antibodies in Graves’ disease but is a more rare target in Hashimoto’s thyroiditis. The activation of TSHR in brown adipose tissue can trigger the upregulation of UCP-1 as well as thermogenesis.
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P16473 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG3 Monoclonal Clone #484416 |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #484404 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4C1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
(4)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #SPM223 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #SPM222 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #SPM222 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #SPM223 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #TSHRA/1402 |
| Applications: | IHC, ELISA, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #TSHRB/1405 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #TSHRA/1402 |
| Applications: | IHC, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #TSHRB/1405 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #484405 |
| Applications: | WB, ELISA |
Conjugate
Catalog #
Loading...