Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
74 results for "hnRNP A1" in Products
hnRNP A1 Products
RNA polymerase II transcripts in the nucleus are in complex with several proteins called heterogeneous nuclear ribonucleoproteins (hnRNPs). These proteins are important in biological activities such as transcription, pre-mRNA processing, cytoplasmic mRNA translation and turnover. hnRNPs can be isolated either by immunoprecipitation or by sucrose gradient fractionation of cell extracts.1, 3, 4 Isolated hnRNPs consist of protein groups named A to U and many of these protein groups consist of ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | KO, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #10N0F4 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #23GB6575 |
| Applications: | WB, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Canine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, IP, + 2 More |
Loading...