37 results for "NSF" in Products
NSF Products
N ethylmaleimide sensitive factor (NSF) is an ~83 kDa protein (predicted MW) which was initially isolated based on its ability to restore intercisternal Golgi transport to N ethylmaleimide treated membranes. NSF was subsequently discovered to be involved in a variety of membrane fusion events. NSF is an ATPase with two ATP binding domains that are essential for membrane fusion and homo oligomerization. In order to interact with target membranes, NSF requires another set of soluble proteins ...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, IP |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Bovine, +5 More |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #9G7-3 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, IP, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IP |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.116 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.312 - 20 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.116 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.312 - 20 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3184A |
| Applications: | WB |