Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
903 results for "CD40/TNFRSF5" in 产品
CD40/TNFRSF5 Products
CD40, also known as TNFRSF5, is a transmembrane TNF superfamily receptor that is expressed on the surface of B cells, dendritic cells, macrophages, monocytes and platelets, as well as endothelial and epithelial cells. Interaction of CD40 with CD40 Ligand leads to the aggregation of CD40 molecules resulting in the initiation of bidirectional intracellular signaling in both CD40 and CD40 Ligand expressing cells. This interaction promotes B cell activation and T cell-dependent humoral responses. ...
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
Catalog #:
LXSAHM
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 5.56 pg/mL |
| Assay Range: | 19.5-1250 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Saliva, Urine, Human Milk) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #82111 |
| Applications: | Flow, ICC/IF, Func, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western, Func |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P25942-1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #mAb89 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, Func |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #65924 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #82102 |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #1C10 |
| Applications: | Flow, IP, Func, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #G28-5 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, Func |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1673 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P27512 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #BLR056F |
| Applications: | mIF, IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B8 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B8 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C40/1605 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 3.7 pg/mL |
| Assay Range: | 7.81-500 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C40/1605 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF |
Loading...