881 results for "CTLA-4" in 产品
CTLA-4 Products
CTLA-4/CD152 (Cytotoxic T-Lymphocyte Antigen 4) is a transmembrane T cell inhibitory molecule that is expressed as a covalent homodimer. CTLA-4 is recruited from intracellular vesicles to the immunological synapse beginning 1-2 days after T cell activation. It forms a linear lattice with B7-1 on APC, inducing negative regulatory signals and ending CD28-dependent T cell activation. Mice deleted for CTLA-4 develop lethal autoimmune reactions due to continued T cell activation and poor control by regulatory T cells which constitutively express CTLA-4.
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q6GR94 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P16410 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q6GTR6 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #BNI3 |
| Applications: | IHC, ELISA, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #63828 |
| Applications: | WB, B/N, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
Recombinant Monoclonal Antibody For Research Use Only
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #Hu111 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #48815 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1003705 |
| Applications: | WB, Func |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2188A |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2188B |
| Applications: | Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #CTLA4/6864R |
| Applications: | IHC |
Simple Plex Human CTLA-4 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD13, and wash buffer.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #L4P2F5*F10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse Monoclonal Clone #37B3D8.2F2 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse Monoclonal Clone #37B3D8.2F2 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Canine |
| Source: | CHO |
| Accession #: | NP_001003106.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Control for use with Human and Non-Human Primate CTLA-4 Simple Plex Cartridge Kit
| Reactivity: | Human, Non-human Primate |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | XP_005574071 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #922101 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #922137 |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |