208 results for "FoxO3" in 产品
FoxO3 Products
Forkhead box O3 (FoxO3) is a ubiquitously expressed 72 kDa transcriptional regulator that is involved in cellular differentiation, angiogenesis, tumor progression, apoptosis, and the responses to oxidative stress and DNA damage. Phosphorylation of FoxO3 by Akt induces its association with 14-3-3 proteins and its retention in the cytoplasm. In response to the loss of survival factors, dephosphorylation of FoxO3 induces its translocation to the nucleus where it promotes apoptosis. Its level of acetylation is regulated in response to cellular metabolic requirements.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Squirrel, Xenopus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Porcine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #648716 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL13589 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL13589 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1E2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL13603 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1E1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR2309 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL13603 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #8B9X5 |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit Monoclonal Clone #BLR140H |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |