322 results for "HBsAg" in 产品
HBsAg Products
Hepatitis B Virus (HBV) infection induces a disease state which manifests itself in a variety of ways, characterized by the extent of liver damage, inflammation and viral persistence. HBV infection is also associated with a 100 fold increased risk of hepatocellular carcinoma and currently infects over 250 million people worldwide. HBV has a partially double stranded 3.2 kilobase DNA genome which contains four open reading frames. One of these encodes a 154 amino acid protein called the HBx protein. HBx has been shown to be a transcriptional transactivator of both viral and cellular promoters. Lacking a DNA binding domain and nuclear localization signal, HBx is believed to exert transcriptional activity through protein protein interaction.
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Sensitivity: | 0.2 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.19 ng/mL |
| Assay Range: | 0.31 - 20 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #5C3 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #OST 577 |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #HB3 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #HB5 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #Hs41 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #HB11 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #Hs33 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #OST 577 |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #HB3 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #HB3 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #HB5 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |