Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
129 results for "LXR alpha/NR1H3" in 产品
LXR alpha/NR1H3 Products
Liver X Receptors (LXRs) are oxysterol activated nuclear receptors which are involved in the regulation of cholesterol metabolism and bile acids. Two known isoforms, alpha and beta, are differentially expressed. The alpha isoform is predominantly expressed in liver, whereas the beta isoform expression has been shown to be ubiquitous.
LXR antibodies are useful for lipid and cholesterol metabolism studies.
| Reactivity: | Human, Mouse, Porcine, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, GS |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PPZ0412 |
| Applications: | IHC, WB, IP, GS |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JA20-38 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #K8607 |
| Applications: | WB, IP, GS |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1A5 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #7Z4H10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1A5 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | N-(2,2,2-Trifluoroethyl)-N-[4-[2,2,2-trifluoro-1-hydroxy-1-(trifluoromethyl)ethyl]phenyl]benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ChIP |
Loading...
| Chemical Name: | 3-[3-[[[2-Chloro-3-(trifluoromethyl)phenyl]methyl](2,2-diphenylethyl)amino]propoxy]benzeneacetic acid hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 2,4,6-Trimethyl-N-[[3'-(methylsulfonyl)[1,1'-biphenyl]-4-yl]methyl]-N-[[5-(trifluoromethyl)-2-furanyl]methyl]benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 2-[(2-Chloro-4-fluorophenyl)methyl]-3-(4-fluorophenyl)-7-(trifluoromethyl)-2H-indazole |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S07-6A4 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3E9 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, GS, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Synthetic |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.113 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.312 - 20 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.063 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Porcine, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...