Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
43 results for "Neurotensin" in 产品
Neurotensin Products
Neurotensin, also known as neurotensin/neuromedin N and NTS, is a member of the neurotensin family. Neurotensin is the precursor to the neuromedin N and neurotensin peptides. Neurotensin is a secreted tridecapeptide, which is widely distributed throughout the central nervous system, and may function as a neurotransmitter or a neuromodulator. Neurotensin is also involved in the endocrine and paracrine regulation of fat metabolism and smooth muscle contraction. Due to these involvements, neurotensin has been linked to dopamine-associated pathophysiological events.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
Highly potent NTS receptor antagonist
| Chemical Name: | 2-[[[5-(2,6-Dimethoxyphenyl)-1-[4-[[[3-(dimethylamino)propyl]methylamino]carbonyl]-2-(1-methylethyl)phenyl]-1H-pyrazol-3-yl]carbonyl]amino]-tricyclo[3.3.1.13,7]decane-2-carboxylic acid |
| Purity: | ≥97% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 46.875pg/mL |
| Assay Range: | 78.125 - 5000pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Porcine |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C5 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Baculovirus |
| Applications: | PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1075611 |
| Applications: | IHC |
Loading...