Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
208 results for "NKp30/NCR3" in 产品
NKp30/NCR3 Products
NKp30/NCR3, NKp44/NCR2, and NKp46/NCR1 are termed natural cytotoxicity receptors (NCR). These receptors are type I transmembrane proteins with 1-2 extracellular immunoglobulin domains, a transmembrane domain containing a positively charged amino acid residue, and a short cytoplasmic tail. All are expressed almost exclusively by NK cells and play a major role in triggering NK-mediated killing of most tumor cell lines. NKp44 is induced upon activation of resting NK cells with IL-2 and can bind to viral hemagglutinins. NK-mediated dendritic cell (DC) recognition is highly dependent on engagement of NKp30 and may result in lysis of the DC.
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q14931.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210845 |
| Applications: | Flow, Func, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210847 |
| Applications: | Func |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210845 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2615A |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey, Rhesus Macaque |
| Source: | CHO |
| Accession #: | XP_005553602.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | O14931.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_861543.2 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210845 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | Q14931.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210845 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #210845 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...