1944 results for "PD-1" in 产品
PD-1 Products
PD-1 (Programmed Death-1 receptor) is a key regulator of the threshold of immune response and peripheral immune tolerance. It is expressed on activated T cells, B cells, monocytes, and dendritic cells and binds to PD-L1 or PD-L2. PD-1 ligation induces co-inhibitory signals in T cells promoting their apoptosis, anergy, and functional exhaustion. Many tumors overexpress PD-L1 to induce this inhibitory signaling pathway in immune cells. When PD-1 expressing immune cells come into contact with a ...
Analyzed by SEC-MALS
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q15116.3 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Cap), B/N, Flow, + 2 More |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 9.86 pg/mL |
| Assay Range: | 25-1600 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: |
Analyzed by SEC-MALS
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | Q15116.3 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
Quantikine Quickit version available - results in 90 minutes (QK1086).
| Reactivity: | Human, Cynomolgus Monkey |
| Sensitivity: | 3.27 pg/mL |
| Assay Range: | 15.6-1000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 156-10000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #192106 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det), Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q02242 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #913429 |
| Applications: | WB, B/N, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q02242 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1015846 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Monoclonal Clone #1109446 |
| Applications: | mIF, IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2335A |
| Applications: | WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Cynomolgus Monkey |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1002313 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #7A11B1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #766104 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1026519 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #996221 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Clone J116 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #J116 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, IP |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Armenian Hamster IgG Monoclonal Clone #J43 |
| Applications: | IHC, Flow, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1015829 |
| Applications: | B/N, Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2705E |
| Applications: | mIF, IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Cynomolgus Monkey |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2515B |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #12A7D7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_001271065.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #PDCD1/922 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Porcine |
| Source: | CHO |
| Accession #: | NP_001191308.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Porcine |
| Source: | CHO |
| Accession #: | NP_001191308.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Canine |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_001301026.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001100397 |
| Applications: | Bioactivity |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2705J |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2706A |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1026563 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1026901 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 kappa Monoclonal Clone #Hu121 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human, Canine |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #4F12 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
Biotinylated
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | Q15116.3 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_001271065 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #913425 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #PDCD1/922 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #SPM597 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #996209 |
| Applications: | B/N |