109 results for "PI 3-Kinase p110 gamma" in 产品
PI 3-Kinase p110 gamma Products
PI3-Kinases (PI3-Ks) are a family of lipid kinases that are implicated in signal transduction. PI3-K consists of two subunits; p85 and p10. The p85 subunit localize PI3-K activity to the plasma membrane while the p110 subunit contains the catalytic domain of PI3-K (1-2). Four isoforms of p110 has been found; alpha, beta, gamma, and the delta subunit (3). The gamma isoform is most clostly related to p110 alpha, and beta and has been shown not to interact with p85 in vivo (4). It has been found that in p110-gamma protein expression is lost in primary colorectal adeno-carcinomas and in colon cancer cell lines (5)
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B1 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #304103 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2G3 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, Func |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B1 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #4B5D2 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Prototypical PI 3-kinase inhibitor; also inhibits other kinases
| Chemical Name: | 2-(4-Morpholinyl)-8-phenyl-4H-1-benzopyran-4-one hydrochloride |
| Purity: | ≥99% |
Inhibitor of PI 3-kinase, mTOR and DNA-PK
| Chemical Name: | 3-[4-(4-Morpholinylpyrido[3',2':4,5]furo[3,2-d]pyrimidin-2-yl]phenol hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
PI 3-kinase inhibitor, more potent than LY 294002 (Cat. No. 1130)
| Chemical Name: | 2-(4-Morpholinyl)-8-(4-aminopheny)l-4H-1-benzopyran-4-one |
| Purity: | ≥98% |
Potent and selective mTOR inhibitor
| Chemical Name: | 9-(6-Amino-3-pyridinyl)-1-[3-(trifluoromethyl)phenyl]-benzo[h]-1,6-naphthyridin-2(1H)-one |
| Purity: | ≥98% |
PI 3-K/Akt/mTOR signaling inhibitor; blocks phosphorylation of Akt and p70S6K in vitro
| Chemical Name: | 3,8-Dihydroxy-6H-dibenzo[b,d]pyran-6-one |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #304103 |
| Applications: | WB |