81 results for "PRMT5" in 产品
PRMT5 Products
Arginine methylation is an irreversible post translational modification linked to protein activity. At least three types of PRMT enzymes have been identified in mammalian cells. These enzymes have been shown to have essential regulatory functions by methylation of key proteins in several fundamental areas. These proteins include nuclear proteins (Histone 2A, 3, 4), IL enhancer binding factor, nuclear factors (NF45, 90, ILF3, Nucleolin, STAT1, Poly(A) binding protein II), cell cycle proteins ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2H3 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2H3 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP, ChIP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP (-) |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #7K2G5 |
| Applications: | IHC, WB |
Potent and selective PRMT5 inhibitor
| Chemical Name: | N-[(2S)-3-(3,4-Dihydro-2(1H)-isoquinolinyl)-2-hydroxypropyl]-6-(3-oxetanylamino)-4-pyrimidinecarboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, ChIP |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #3610 |
| Applications: | WB, IP |
Selective PRMT5 Degrader (PROTAC®)
| Chemical Name: | N-((S)-3-(3,4-Dihydroisoquinolin-2(1H)-yl)-2-hydroxypropyl)-6-((1-((S)-19-((2S,4R)-4-hydroxy-2-(((S)-1-(4-(4-methylthiazol-5-yl)phenyl)ethyl)carbamoyl)pyrrolidine-1-carbonyl)-20,20-dimethyl-17-oxo-3,6,9,12,15-pentaoxa-18-azahenicosanoyl)azetidin-3-yl)amino)pyrimidine-4-carboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2H4 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #24GB845 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF, IP, ChIP |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, ChIP |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, ChIP |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, ChIP |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #RAB-C136 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, ChIP |