541 results for "RAGE/AGER" in 产品
RAGE/AGER Products
RAGE (Receptor for Advanced Glycation End product) is a transmembrane glycoprotein that binds advanced glycation end products (AGEs), beta-amyloid peptides, HMGB1/Amphoterin, and several S100 family proteins. AGEs are adducts formed by the non-enzymatic glycation and oxidation of proteins and lipids. A soluble form can also be generated by MMP-mediated shedding. RAGE is expressed in the CNS during development as well as in adult endothelial cells, smooth muscle cells, pericytes, monocytes, and ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 16.14 pg/mL |
| Assay Range: | 78-5000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #175410 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 4.81 pg/mL |
| Assay Range: | 31.3-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Tissue Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #176902 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), B/N |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 105 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q15109 |
| Applications: | Binding Activity |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #176907 |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JF0975 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | O35444 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #697023 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), B/N |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Amphibian, Squirrel |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Simple Plex Human RAGE/AGER assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD06, and wash buffer.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Rat |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #175409 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 53 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL10587 |
| Applications: | IHC |