391 results for "Aminopeptidase N/CD13" in Products
Aminopeptidase N/CD13 Products
The ANPEP gene encodes Aminopeptidase N (APN), also known as CD13 or Alanyl Aminopeptidase. The deduced amino acid sequence of APN consists of a short cytoplasmic tail, a transmembrane region, a Ser/Thr rich region, and a zinc metalloproteinase domain. Widely expressed in many cells, tissues, and species, APN cleaves the N-terminal amino acids from bioactive peptides, leading to their inactivation or degradation. It has putative involvement in several biological processes including antigen processing and presentation, cell adhesion, tumor invasion and metastasis, neurotransmitter degradation, and it also serves as a receptor for certain coronaviruses.
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, Simple Western, + 2 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #498001 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #ER-BMDM1 |
| Applications: | IHC, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001141 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #986025 |
| Applications: | KO, IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #ER-BMDM1 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #986002 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
Clone WM15 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human, Primate |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #WM15 |
| Applications: | IHC, Flow, IP, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P97449 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Biotinylated, His-tag, Avi-tag
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Applications: | Binding Activity, Enzyme Activity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #945033 |
| Applications: | WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #22A5 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 0.312-20 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
Aminopeptidase inhibitor
| Alternate Names: | Ubenimex |
| Chemical Name: | N-[(2S,3R)-3-Amino-2-hydroxy-1-oxo-4-phenylbutyl]-L-leucine |
| Purity: | ≥98% |
Aminopeptidase inhibitor
| Alternate Names: | Tosedostat |
| Chemical Name: | α-[[(2R)-2-[(1S)-1-Hydroxy-2-(hydroxyamino)-2-oxoethyl]-4-methyl-1-oxopentyl]amino]-benzeneacetic acid cyclopently ester |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #122 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |