Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
46 results for "CRY2" in Products
CRY2 Products
Blue light-dependent regulator of the circadian feedback loop. Inhibits CLOCK NPAS2-ARNTL E box-mediatedtranscription. Acts, in conjunction with CRY2, in maintaining period length and circadian rhythmicity. Has nophotolyase activity. Capable of translocating circadian clock core proteins such as PER proteins to the nucleus. Mayinhibit CLOCK NPAS2-ARNTL transcriptional activity through stabilizing the unphosphorylated form of ARNTL
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
Cryptochrome protein stabilizer; lengthens circadian period
| Chemical Name: | N-[3-(9H-Carbazol-9-yl)-2-hydroxypropyl]-N-(2-furanylmethyl)methanesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3H4 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA, PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H5 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...