Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
254 results for "Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1" in Products
Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Products
Cytosolic Sulfotransferase 2A1 (SULT2A1), also called DHEA-ST (DHEA/bile acid sulfotransferase), is a 35 kDa member of the cytosolic sulfotransferase family which are Phase II drug-metabolizing enzymes that catalyze the sulfation of many endogenous and xenobiotic substrates. SULT2A1 is primarily expressed in liver and adrenal tissues. It sulfates steroids and bile acids, playing roles in maintaining cholesterol and bile acid homeostasis by increasing cholesterol catabolism and preventing toxicity from bile acid accumulation.
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q06520 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
(4)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI4D7 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
(4)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
(4)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI4D7 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF |
(4)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
(3)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #4A3H6 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #AT13E10 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 750‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 594‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 350‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 405‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 532‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF5828X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 750‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 594‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 350‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Human Cytosolic Sulfotransferase 2A1/SULT2A1 Alexa Fluor® 405‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB5828V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #656229 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...