Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
321 results for "Herpes Simplex Virus 1" in Products
Herpes Simplex Virus 1 Products
Herpes simplex type 1 (HSV-1) belongs to a family that includes HSV-2, Epstein-Barr virus (EBV) and Varicella zoster (chicken pox) virus amongst others. HSV-1 and HSV-2 are extremely difficult to distinguish from each other. Members of this family have a characteristic virion structure. The double stranded DNA genome is contained within an icosahedral capsid embedded in a proteinaceous layer (tegument) and surrounded by a lipid envelope, derived from the nuclear membrane of the last host, which ...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #T111 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #T96 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSV1/1934 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSVI/2095 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSVI/2045 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #10A3 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSVI/2095 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #10A3 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSV1/1934 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HSVI/2045 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HSV1/4055R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HSV1/4055R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HSVI/8375R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HSVI/8375R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #LP13 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #LP13 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #LP13 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #LP13 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...