Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
129 results for "MDC1" in Products
MDC1 Products
MDC1 works with H2AX to promote recruitment of repair proteins to the sites of DNA breaks and controls damage-induced cell-cycle arrest checkpoints. Cells that lack MDC1 are sensitive to ionizing radiation.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Bovine, Non-human Primate |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #P2B11 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #398636 |
| Applications: | WB |
Loading...