663 results for "Lipocalin-2/NGAL" in 产品
Lipocalin-2/NGAL Products
Lipocalin-2/NGAL (Neutrophil Gelatinase-associated Lipocalin) is a secreted carrier protein that acts in the innate immune response, differentiation, tumorigenesis, and cell survival. It is induced in macrophages, glial cells, and epithelial cells during inflammation, anemia, and hypoxia. Lipocalin-2 binds catecholate siderophores which are secreted by bacteria and are required for bacterial iron uptake. Lipocalin-2 functions as a bacteriostatic agent in the innate immune response by limiting the bacterial iron supply. Iron uptake by Lipocalin-2 into mammalian cells is important for the regulation of iron-sensitive gene transcription. In the kidney, Lipocalin-2-mediated iron trafficking is required for protection from renal injury.
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western, IP |
Simple Plex Mouse Lipocalin-2/NGAL assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD09, and wash buffer.
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: | ELISA, Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P80188 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.033 ng/mL |
| Assay Range: | 0.313-10 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, Heparin Plasma, Saliva, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P11672 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #220310 |
| Applications: | IHC, WB |
Simple Plex Cartridge Kit for quantitation of Lipocalin-2. Includes wash buffer and sample diluent. For use with the Ella automated immunoassay system.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 105 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #228418 |
| Applications: | WB |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 8.8 pg/mL |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, Platelet-poor EDTA Plasma, Platelet-poor Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #220322 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #228421 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #32 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
For use with catalog numbers DLCN20, SLCN20, PDLCN20
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA, Ctrl |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 53 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P30152 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #972737 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | CHO |
| Accession #: | XP_005580845.2 |
| Applications: | Enzyme Activity |