Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
80 results for "PDK-1" in 产品
PDK-1 Products
PDK-1 (Phosphoinositide-dependent Kinase-1), also called PKB kinase and PDPK1, is a member of the AGC group of serine/threonine kinases. Following insulin, growth factor, or pervanadate stimulation, PDK-1 phosphorylates and activates kinases from the Akt, p70 S6K, and RSK families, and is therefore involved in the regulation of cell proliferation and apoptosis.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 9 (baculovirus) |
| Accession #: | NM_002613 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Chemical Name: | N-[3-[[5-Iodo-4-[[3-[(2-thienylcarbonyl)amino]propyl]amino]-2-pyrimidinyl]amino]phenyl]-1-pyrrolidinecarboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | (3S,6R)-1-[6-(3-Amino-1H-indazol-6-yl)-2-(methylamino)-4-pyrimidinyl]-N-cyclohexyl-6-methyl-3-piperidinecarboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 2-Amino-N-[4-[5-(2-phenanthrenyl)-3-(trifluoromethyl)-1H-pyrazol-1-yl]phenyl]acetamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | N-[4-(2-Chloro-5-methyl-4-pyrimidinyl)phenyl]-N-[[4-[[(2,2-difluoroacetyl)amino]methyl]phenyl]methyl]-2,4-dihydroxybenzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #M146 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2E2 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #24GB5425 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #650308 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...