Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
214 results for "TGF-beta RI/ALK-5" in 产品
TGF-beta RI/ALK-5 Products
Most cell types express three sizes of receptors for TGF-beta. These are designated Type I (53 kDa), Type II (70 - 85 kDa), and Type III (250 - 350 kDa). The Type I receptor is a membrane-bound serine/threonine kinase that apparently requires the presence of the Type II receptor to bind TGF-beta. The Type II receptor is also a membrane-bound serine/threonine kinase that binds TGF-beta1 and TGF-beta 3 with high affinity and TGF-beta 2 with much lower affinity. The Type I and Type II receptors ...
GMP Version Available:
TB1614-GMP
GMP
| Chemical Name: | 4-[4-(1,3-benzodioxol-5-yl)-5-(2-pyridinyl)-1H-imidazol-2-yl]benzamide |
| Purity: | ≥99% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[4-(1,3-benzodioxol-5-yl)-5-(2-pyridinyl)-1H-imidazol-2-yl]benzamide |
| Purity: | ≥99% |
Loading...
| Chemical Name: | 3-(6-Methyl-2-pyridinyl)-N-phenyl-4-(4-quinolinyl)-1H-pyrazole-1-carbothioamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Alternate Names: | E-616452,SJN 2511,ALK5 Inhibitor II |
| Chemical Name: | 2-(3-(6-Methylpyridine-2-yl)-1H-pyrazol-4-yl)-1,5-naphthyridine |
| Purity: | ≥99% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #141231 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Chemical Name: | 6-[2-(1,1-Dimethylethyl)-5-(6-methyl-2-pyridinyl)-1H-imidazol-4-yl]quinoxaline |
| Purity: | ≥97% |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | BAA05023.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Chemical Name: | 2-[4-(1,3-Benzodioxol-5-yl)-2-(1,1-dimethylethyl)-1H-imidazol-5-yl]-6-methyl-pyridine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 2-(5-Chloro-2-fluorophenyl)-4-[(4-pyridyl)amino]pteridine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P36897 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #141229 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[4-[3-(2-Pyridinyl)-1H-pyrazol-4-yl]-2-pyridinyl]-N-(tetrahydro-2H-pyran-4-yl)-benzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | ALK5 Inhibitor II,SJN 2511,E-616452 |
| Chemical Name: | 2-[3-(6-Methylpyridin-2-yl)-1H-pyrazol-4-yl]-1,5-naphthyridine |
| Purity: | ≥99% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[4-(2,3-Dihydro-1,4-benzodioxin-6-yl)-5-(2-pyridinyl)-1H-imidazol-2-yl]benzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | LY 2157299 |
| Chemical Name: | 4-[5,6-Dihydro-2-(6-methyl-2-pyridinyl)-4H-pyrrolo[1,2-b]pyrazol-3-yl]-6-quinolinecarboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #141231R |
| Applications: | WB |
Loading...
| Chemical Name: | 3-(6-Methyl-2-pyridinyl)-N-phenyl-4-(4-quinolinyl)-1H-pyrazole-1-carbothioamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[2-Fluoro-5-[3-(6-methyl-2-pyridinyl)-1H-pyrazol-4-yl]phenyl]-1H-pyrazole-1-ethanol |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 3-[[5-(6-Methyl-2-pyridinyl)-4-(6-quinoxalinyl)-1H-imidazol-2-yl]methyl]benzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[4-(1,3-Benzodioxol-5-yl)-5-(6-methyl-2-pyridinyl)-1H-imidazol-2-yl]bicyclo[2.2.2]octane-1-carboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[[4-[(2.6-Dimethyl-3-pyridinyl)oxy]-2-pyridinyl]amino]benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | P36897.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #854621R |
| Applications: | ELISA |
Loading...