Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
185 results for "Iduronate 2-Sulfatase/IDS" in Products
Iduronate 2-Sulfatase/IDS Products
Sulfatases belong to a highly conserved family of enzymes that catalyze the hydrolysis of O- and N-sulfate esters from a variety of substrates. Among 18 human sulfatase genes identified, about 1/3 are found in lysosomes and serve to remove sulfate from glycosaminoglycans (GAGs), glycopeptides and glycolipids (GLs). The remaining sulfatases are found in microsomes, endoplasmic reticulum (ER), Golgi, at the cell surface, or secreted and are active against hydroxysteroids, heparin or unidentified ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4G2 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
(15)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1D9 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
(15)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4G2 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
(15)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1D9 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
(15)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P22304 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #331320 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_034628 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
Loading...