Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
78 results for "Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO" in Products
Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Products
Kynurenine 3-monooxygenase (KMO; EC 1.14.13.9) is an NADPH-dependent flavin monooxygenase that catalyzes the hydroxylation of the L-tryptophan metabolite L-kynurenine to form L-3-hydroxykynurenine.[supplied by OMIM]
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | 3,4-Dimethoxy-N-[4-(3-nitrophenyl)-2-thiazolyl]benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | O15229 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050G
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050N
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050R
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 750‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050S
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 594‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050T
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 350‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050U
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 405‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050V
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human/Mouse/Rat Kynurenine 3-Monooxygenase/KMO Alexa Fluor® 532‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB8050X
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.24 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.781 - 50 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.24 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.781 - 50 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2493A |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...