Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
133 results for "MTAP" in Products
MTAP Products
MTAP encodes an enzyme that plays a major role in polyamine metabolism and is important for the salvage of both adenine and methionine. The encoded enzyme is deficient in many cancers because this gene and the tumor suppressor p16 gene are co-deleted. Multiple alternatively spliced transcript variants have been described for this gene, but their full-length natures remain unknown.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #2G4 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1113601 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE63-74 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #MTAP/1813 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #MTAP/1813 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q13126-1 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #MTAP/3137R |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #MTAP/3137R |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
Potent MAT2a (methionine adenosyltransferase 2a) inhibitor
| Chemical Name: | 3-Cyclopropyl-4-[4-(difluoromethoxy)phenyl]-1,4-dihydro-6-(2-methyl-2H-indazol-5-yl)-5H-pyrazolo[4,3-b]pyridin-5-one |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #5A6V10 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #23GB4560 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Mycoplasma |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rMTAP/1813 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rMTAP/1813 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S07-5A0 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #4C8 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.063 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.063 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1113601 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1113601 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1113601 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1113601 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...