232 results for "Serpin A3/alpha 1-Antichymotrypsin" in Products
Serpin A3/alpha 1-Antichymotrypsin Products
The human serpin superfamily consists of at least 35 members that target not only serine proteases, but also selected cysteine proteases and non-protease proteins. Serpins bind the protease active site resulting in a major conformational rearrangement that traps the enzyme in a covalent acyl-enzyme intermediate. As protease inhibitors, serpins have an array of functions including regulating blood clotting, the complement pathway, extracellular matrix remodeling, and cell motility. They are also involved in activities that extend beyond their ability to inhibit proteases. For instance, they may also regulate blood pressure, angiogenesis, or act as storage/transport proteins.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #5G3C11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #213907 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P01011 |
| Applications: | Inhibition Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL10697 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 0.03 ng/ml to 100 ng/ml |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL10697 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #AACT/1451 |
| Applications: | IHC, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #AACT/1451 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #AACT/1452 |
| Applications: | IHC, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #AACT/1452 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #213907 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #213907 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #213907 |
| Applications: | WB |