Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
104 results for "TORC2" in Products
TORC2 Products
TORC2, also known as CREB-regulated transcription coactivator 2 (CRTC2), is an approximately 75 kDa protein that functions as a coactivator for CREB1 in promoting transcription through both consensus and variant cAMP response element (CRE) sites. TORC2 activity is important in regulating the expression of genes involved in cellular energy metabolism. Its O-glycosylation triggers TORC2-dependent induction of hepatic gluconeogenic enzymes. It mediates hypothalamic glucose sensing and also the sensing of endoplasmic reticulum stress. In addition, TORC2 contributes to the transcription of HTLV-1 genes and the activation of latent EBV infections.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Chemical Name: | 2-[4-Amino-1-(1-methylethyl)-1H-pyrazolo[3,4-d]pyrimidin-3-yl]-1H-indol-5-ol |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S08-5F2 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #628430 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S05-7H2 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #632307 |
| Applications: | WB |
Loading...