707 results for "BCMA/TNFRSF17" in 产品
BCMA/TNFRSF17 Products
B cell maturation protein (BCMA) is a member of the TNF receptor superfamily (TNFRSF17). BCMA is expressed in immune organs and mature Bcell lines. Although some expression has been observed at the cell surface, BCMA appears to be localized to the Golgi compartment. BCMA binding to APRIL or BAFF stimulates IgM production in peripheral blood B cells and increases the survival of cultured B cells. Mature human and mouse BCMA share 86% amino acid sequence identity.
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
Analyzed by SEC-MALS
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q6PE46 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ELISA(Cap), B/N, Flow, + 1 More |
Simple Plex Human BCMA/TNFRSF17 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD13, and wash buffer. Part # starting with ST01 ships in 2-3 days. Sample type indicated with PS (Plasma/Serum).
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
Clone Vicky-1 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #Vicky-1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_035738 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #335004 |
| Applications: | WB, B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1042037 |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1004023 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #161608 |
| Applications: | WB, B/N |
Control for use with Human BCMA/TNFRSF17 Simple Plex Cartridge Kit
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042028 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1039701 |
| Applications: | B/N, Flow |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey, Rhesus Macaque |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | XP_005591343 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1004024 |
| Applications: | ELISA, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #161616 |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1042025 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #2490D |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Rat |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
Build your own multi-plex biomarker immunoassay panel for Ella™. Highly precise and reproducible. Choose from more than 350 fully validated target analytes.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
Customize Your Simple Plex Cartridge
Simple Plex cartridges are custom built to fit your needs. Choose from over 350 assays spanning human, mouse, rat, and non-human primate. Just select your sample type, cartridge size (16, 32, or 72 samples), and up to 8 analytes per cartridge.