433 results for "Coagulation Factor III/Tissue Factor" in 产品
Coagulation Factor III/Tissue Factor Products
Coagulation Factor III, also known as Tissue Factor (TF), Thromboplastin, and CD142, is the primary initiator of the extrinsic coagulation pathway. It is a transmembrane protein that is consitutively expressed in subendothelial cells throughout the vasculature and is inducible on endothelial cells and monocytes. Damage to the vessel wall exposes Coagulation Factor III to circulating Factor VII, triggering the proteolytic cascade that results in fibrin clot formation. Coagulation Factor III plays an important role in thrombotic diseases, disseminated intravascular coagulation, and atherosclerosis. It also plays a role in non-hemostatic inflammation, angiogenesis, and tumor progression.
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 2.05 pg/mL |
| Assay Range: | 7.8-500 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Citrate Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, IP, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, IP, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #323514 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), IP |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P13726 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SN20-16 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3805 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL3807 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #323519 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 7.81-500 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 23.4-1500 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3805 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL3807 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P20352 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2C Monoclonal Clone #355220 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HTF-1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S04-7G2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #TF9-10H10 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |