272 results for "Complement C5" in 产品
Complement C5 Products
C5 is synthesised in the liver as a single polypeptide chain. Before secretion the molecule is glycosylated and secreted into plasma as a 190kDa glycoprotein consisting of a disulphide linked alpha-chain (115kDa) and beta-chain (75kDa). C5 occurs in plasma at about 75mg/L. It is activated via either the classical or the alternative complement pathway, by protoelytic cleavage of C5a (11.5kDa) from the N-terminal of the alpha-chain. C5a is a potent anaphylotoxin and stimulates directed migration of neutrophils, eosinophils, basophils and monocytes. The other fragment, C5b,initiates the assembly of the membrane attack complex that mediates the cytolysis of viral and bacterial pathogens.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #557 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #PSH04-01 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Sensitivity: | 53 pg/mL |
| Assay Range: | 0.156 to 10 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #561 |
| Applications: | ELISA, Func |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.10 ng/mL |
| Assay Range: | 0.16 - 10 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Porcine |
| Sensitivity: | 46.88 pg/mL |
| Assay Range: | 78.13 - 5000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Complement C5 Antibody - Humanized, IgG2SA, (Research Grade ravulizumab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG2 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody - Humanized, (Research Grade eculizumab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.1 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Complement C5 Antibody - Humanized, (Research Grade crovalimab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody - (Research Grade tesidolumab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody - Humanized, IgG2SA, (Research Grade lendalizumab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG2 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody - Humanized, IgG4SP, (Research Grade vilobelimab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody - IgG4SP, (Research Grade pozelimab Biosimilar) - Low Endotoxin, Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #568 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Complement C5 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade crovalimab Biosimilar)
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade tesidolumab Biosimilar)
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade lendalizumab Biosimilar)
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG2 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade ravulizumab Biosimilar)
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG2 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Complement C5 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade vilobelimab Biosimilar)
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |