204 results for "PLC-gamma 1" in 产品
PLC-gamma 1 Products
PLC gamma-1 is an intracellular protein that contains two SH2, one SH3, one plekstrin homology (PH), and two catalytic domains. Activated PLC gamma-1 catalyzes the hydrolysis of phosphatidylinositol 4,5-bisphosphate to produce the second messengers inositol 1,4,5-triphosphate (IP3) and diacylglycerol (DAG). IP3 mobilizes the release of calcium while DAG activates protein kinase C. PLC gamma-1 is activated by receptor tyrosine kinases in response to growth factors and hormones, and plays an important role in regulating cell proliferation and differentiation.
Contains 4 sets of 2 membranes - each spotted in duplicate with antibodies against 37 different kinases and 2 related total proteins
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #3H1C10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Rat, Monkey |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #3C2D11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #2A2 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, Func |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1016D |
| Applications: | ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1016A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #346130 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #479819 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #764518 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #2F3D11 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S01-6B4 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.068 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.068 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Phospholipase C activator
| Chemical Name: | 2,4,6-Trimethyl-N-[3-(trifluoromethyl)phenyl]benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Selective PC-PLC inhibitor
| Chemical Name: | O-(Octahydro-4,7-methano-1H-inden-5-yl) carbonopotassium dithioate |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |