366 results for "Progranulin/PGRN" in 产品
Progranulin/PGRN Products
Progranulin, also known as Acrogranin, PCDGF, and Epithelin/Granulin Precursor, is a widely expressed glycoprotein that can undergo proteolysis to generate numerous Granulin peptides. Progranulin plays a role in the regulation of mesothelial differentiation, macrophage development, sexual differentiation of the brain, cartilage proliferation, wound repair, and the development of rheumatoid arthritis and osteoarthritis. It is often upregulated in cancer and contributes to tumor progression. Progranulin upregulation or mutation is associated with several neurological disorders including frontotemporal dementia, Creutzfeldt-Jakob disease, Alzheimer's disease, and motor neuron disease.
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P28799 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P28798 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #296628 |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #333731 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #296605 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #333708 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #296612 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #333729R |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #333708R |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #296626 |
| Applications: | ELISA |
For use with catalog number DPGRN0
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA, Ctrl |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 84 different cancer-related antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_058809 |
| Applications: | WB, PAGE |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_058809 |
| Applications: | WB, PAGE |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #24GB6595 |
| Applications: | WB, Mycoplasma |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #007 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #017 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.071 ng/mL |
| Assay Range: | 0.625-20 ng/mL (Cell Culture Supernates, Tissue Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.54 ng/mL |
| Assay Range: | 1.56-100 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Saliva, Urine, Human Milk) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |