Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
59 results for "TR alpha/NR1A1" in 产品
TR alpha/NR1A1 Products
Thyroid hormone Receptor alpha (TR alpha, THRA; NR1A1) is a member of the nuclear hormone receptor superfamily. The ligands for TR alpha are the thyroid hormones, which exist in two forms: T4 (3,5,3,5-tetraiodo-L-thyronine) and T3 (3,5,3-tri-iodo-L-thyronine). TR alpha plays a critical role in the differentiation, growth, metabolism and physiology of a wide variety of tissues. The major partners of TRs are the RXRs, which strongly enhance their ability to bind to specific DNA sequences and contribute to the specificity of TR.
| Chemical Name: | O-(4-Hydroxy-3-iodophenyl-3,5-diiodo-L-tyrosine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | Sobetirome |
| Chemical Name: | 2-[4-[[4-Hydroxy-3-(1-methylethyl)phenyl]methyl]-3,5-dimethylphenoxy]acetic acid |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H2804 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF, ChIP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1718 |
| Applications: | WB |
Loading...
Recombinant Human TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha GST (N-Term) Protein
Catalog #:
H00007067-P01
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1330 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #2103 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE40-49 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR2000 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
Human TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Catalog #:
NBP3-40240
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 22.5 pg/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 62.5 - 4000 pg/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 22.5 pg/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 62.5 - 4000 pg/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [CoraFluor™ 1]
Catalog #:
NBP2-79822CL1
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 488]
Catalog #:
NBP2-79822AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 555]
Catalog #:
NBP2-79822AFP555
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 594]
Catalog #:
NBP2-79822AFP594
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 647]
Catalog #:
NBP2-79822AFP647
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 680]
Catalog #:
NBP2-79822AFP680
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Allophycocyanin]
Catalog #:
NBP2-79822APC
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Janelia Fluor® 525]
Catalog #:
NBP2-79822JF525
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...