Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
317 results for "Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A" in Products
Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Products
Cathepsin A, also known as lyososomal carboxypeptidase A, is a member of the serine carboxypeptidase family. Cathepsin A is a multifunctional enzyme that expresses deaminidase and esterase activities at neutral pH and carboxypeptidase activity at acidic pH. Cathepsin A is synthesized as a single-chain precursor and processed into heavy (32 kDa) and light (20 kDa) chains, which are linked by disulfide bonds.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P10619 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #179803 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #191430 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #191424 |
| Applications: | IHC, IP |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P16675 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 750‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 594‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 350‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 405‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 532‑conjugated Antibody
Catalog #:
AF1049X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 46.88 pg/mL |
| Assay Range: | 78.13 - 5000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB1049G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #179803 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB1049N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #179803 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
Human Cathepsin A/Lysosomal Carboxypeptidase A Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB1049R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #179803 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...