Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
171 results for "Galectin-2" in Products
Galectin-2 Products
Galectin-2 is a homodimeric S-type lectin that is primarily expressed in the digestive tract and skin. It is downregulated during bacterial infection but is elevated in the serum of some colon and breast cancer patients. S-nitrosylation prevents Galectin-2 inactivation by hydrogen peroxide and may protect against oxidative stress. Galectin-2 treatment can reduce MHC class I-restricted immune responses and ameliorate acute and chronic experimental colitis in mice by inducing apoptosis of T cells.
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2509A |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | P05162 |
| Applications: | Bioactivity |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #C6 |
| Applications: | IHC, WB |
(3)
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | AAH27504 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat, Porcine |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #C11 |
| Applications: | WB |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
Loading...