Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
365 results for "IL-36 alpha/IL-1F6" in Products
IL-36 alpha/IL-1F6 Products
Interleukin 36 alpha (IL-36 alpha), also known as IL-1F6 and FIL1 epsilon, is a member of the IL-1 family of proteins. Cells reported to express IL-36 alpha include monocytes, B cells, and T cells. Notably, IL-36 alpha is the only novel IL-1 family member expressed on T-cells. The receptor for IL-36 alpha is reported to be a combination of IL-1 R6/IL-1 R rp2 and IL-1 R3/IL-1 R AcP. Recombinant IL-36 alpha has been shown to activate pathways involving NF-kappa B and MAPK in an IL-1 R6/IL-1 R rp2-dependent manner.
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | NP_055255 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 12.5-800 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q9JLA2 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #162122 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1087L |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #275339 |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI1A4 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q9UHA7 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI1A4 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | NP_062323 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1087A |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1087K |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #275302 |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...