Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
45 results for "hnRNP A2B1" in Products
hnRNP A2B1 Products
RNA polymerase II transcripts in the nucleus are in complex with several different proteins called heterogeneous nuclear ribonucleoproteins (hnRNPs). These proteins act in biological activities such as transcription, pre-mRNA processing, cytoplasmic mRNA ranslation, and turnover.2. hnRNPs can be isolated either by immunoprecipitation or by sucrose gradient fractionation of cell extracts. Isolated hnRNPs consist of protein groups named A to U and many of these protein groups consist of more than ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL1706 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, IP, AP, MA, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #3G11-6A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.054 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.054 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Canine, +2 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #DP3B3 |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF, IP, ChIP, + 1 More |
Loading...