Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
56 results for "Monoglyceride Lipase" in Products
Monoglyceride Lipase Products
Monoglyceride lipase (MGLL; EC 3.1.1.23) functions together with hormone-sensitive lipase (LIPE; MIM 151750) to hydrolyze intracellular triglyceride stores in adipocytes and other cells to fatty acids and glycerol. MGLL may also complement lipoprotein lipase (LPL; MIM 238600) in completing hydrolysis of monoglycerides resulting from degradation of lipoprotein triglycerides (Karlsson et al., 2001 [PubMed 11470505]).[supplied by OMIM]
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B11 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B11 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[Bis(1,3-benzodioxol-5-yl)hydroxymethyl]-1-piperidinecarboxylic acid 4-nitrophenyl ester |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q99685 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[Bis(1,3-benzodioxol-5-yl)hydroxymethyl]-1-piperidinecarboxylic acid 2,2,2-trifluoro-1-(trifluoromethyl)ethyl ester |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[Bis(1,3-benzodioxol-5-yl)methyl]-1-piperidinyl]-1H-1,2,4-triazol-1-yl-methanone |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[(3-Phenoxyphenyl)methyl]-1-piperazinecarboxylic acid 4-nitrophenyl ester |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | [4-(8-Chloro-5,6-dihydro-11H-benzo[5,6]cyclohepta[1,2-b]pyridin-11-ylidene)-1-piperidinyl](1H-1,2,4-triazol-1-yl)methanone |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL1938 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Porcine |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #D3 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL1937 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.059 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.059 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B11 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B11 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B11 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...